Tusványos 30. – az RMDSZ politikusainak programja

2019.07.23. | Aktuálpolitika
  • Betűméret
    nagyítás
  • Elküldöm e-mailben
  • Kinyomtatom

  • Megosztom:
  • Share


Tusványos 30. – az RMDSZ politikusainak programja

JÚLIUS 23., KEDD

▪ 17:00 Plugor Sándor kiállítás –Sepsiszentgyörgy, Erdélyi művészeti központ

(Köszöntő: Antal Árpád (Sepsiszentgyörgy polgármestere, RMDSZ), Tardy Molnár Anna (a MANK Nonprofit Kft. ügyvezetője), Németh Zsolt (elnök, Külügyi Bizottság, Országgyűlés), Miklóssy Mária (festőművész))

 

JÚLIUS 24., SZERDA

▪ 11:00 Közép –Európa az Európai Parlamenti választások után –Lőrincz Csaba sátor

(Résztvevők: Németh Zsolt (elnök, Külügyi Bizottság, Országgyűlés), Korodi Attila (képviselő, frakcióvezető, RMDSZ), Valeriu Ghiletchi (parlamenti képviselő, Partidul Popular Democrat, Moldova), Radu Carp (egyetemi tanár, Politikatudományi Kar, Bukaresti Egyetem), Jonathan Price (író, oktatási igazgató, Center for European Renewal), Miro Kovač (elnök, Külügyi Bizottság, Sabor, Horvátország), Moderátor: Szilágyi Zsolt (kül- és nemzetpolitikai kabinet-vezető, EMNP))

▪ 11:00 Kávézz Borboly Csabával! Nyílt beszélgetés Hargita Megye Tanácsának elnökével –Székelyföldi Agro –Kultúra sátor

▪ 12:30  Külhoni magyar sportvilág –Orbán Balázs sátor

(Résztvevők: Németh Szilárd (elnök, Magyar Birkózó Szövetség), Diószegi László (elnök, Sepsi OSK), Szondy Zoltán (igazgató, FK Csíkszereda), Tánczos Barna (elnök, MENS SANA Alapítvány, RMDSZ), Balázs Attila (elnök, Gyergyói Hoki Klub), Moderátor: Szász Jenő (elnök, Nemzetstratégiai Kutatóintézet) / Bali János (kutatási igazgató, Nemzetstratégiai Kutatóintézet))

▪ 13:00 Úz –völgye és egyéb határvitáink –Kós Károly sátor

(Résztvevők: Zakariás Zoltán (megyei önkormányzati képviselő, EMNP), Rákossy József-Botond (megyei elnök, Magyar Polgári Párt), Borboly Csaba (elnök, Hargita Megye Tanácsa, RMDSZ), Németh Szilárd (parlamenti államtitkár, Honvédelmi Minisztérium), Kovács Vilmos (ezredes, parancsnok, Hadtörténeti Intézet és Múzeum), Tilki Attila (országgyűlési képviselő, Fidesz – Magyar Polgári Szövetség), Moderátor: Kozán István (főszerkesztő, Székelyhon))

▪ 14:00 After school – Lehetőség a magyar nyelvű oktatás megerősítésére? –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Potápi Árpád János (államtitkár, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Miniszterelnökség), Szőcs Ildikó (igazgató, Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed), Balázs-Bécsi Attila (igazgató, Téka Alapítvány, Szamosújvár), Kocsis Attila Levente (igazgató, Téglás Gábor Iskolaközpont, Déva), Tasi Ottilia (tanár, Bartók Béla Elméleti Líceum, a Temes megyei RMPSZ elnöke), Moderátor: Nagy Zoltán (oktatási és Európai Uniós üzletágvezető, Századvég Gazdaságkutató Zrt.))

▪ 14:30 Szalai Béla: Iconographia locorum Transsylvaniae című könyvét bemutatja Tamás Sándor –Magyar Teátrum Színházi Sátor

(Résztvevők: Tamás Sándor (Kovászna Megye Tanácsának elnöke))

▪ 15:00 Regionális identitások, fejlettségi hierarchiák és korrupció-percepció Romániában –Kós Károly Sátor

(Résztvevők: Kiss Tamás (szociológus, tudományos kutató), Toró Tibor (egyetemi tanár, tudományos kutató), Székely István Gergő (politológus, tudományos kutató), Antal Árpád (polgármester, Sepsiszentgyörgy, RMDSZ), Toró T. Tibor (ügyvezető elnök, EMNP) , Moderátor: Erdély András (munkatárs, Székely Hírmondó)

▪ 15:30 Digitális Székelyföld 2030 – Mi is az a „Leapfrogging”? –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Kozma Mónika (ügyvezető igazgató, Pro Economica Alapítvány, Marosvásárhely), Bihari Béla (elnök, IT Plusz Klaszter; Gnome Design Kft – CEO), Hajdó Csaba (önkormányzati képviselő, MPP-EMNP, Székelyudvarhely) , Tóth-Birtan Csaba (alpolgármester, RMDSZ, Sepsiszentgyörgy) , Moderátor: Rácz Attila (alelnök, IT Plus Klaszter; Magic Solutions – CEO))

▪ 16:30 Kárpát–medencei vezetőképzés –Budapest-Depo-AMC-NKE sátor

(Résztvevők: Prőhle Gergely (vezető, NKE Stratégiai Tanulmányok Intézet), Borboly Csaba (elnök, Hargita Megye Tanácsa, RMDSZ), Moderátor: Gerényi Gábor (Azonnali.hu))

▪ 17:00 Migrálini vagy (Ne)Migrálni – Hogyan befolyásolja a gazdasági migráció a ’’Z’’ generáció jövőjét? –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Nacsa Lőrinc (az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, országgyűlési képviselő), Olteán Csongor (elnök, MIÉRT, RMDSZ), Brassai Hunor (elnök, Magyar Ifjak Nemzeti Tanácsa), Domokos Ferenc (elnök, Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége), Ferencz - Salamon Alpár (igazgató, József Attila Általános Iskola, Csíkszereda), Nagy Zoltán (történész, Sepsiszentgyörgy), Moderátor: Imre Gábor (elnök, Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács))

 

JÚLIUS 25., CSÜTÖRTÖK

▪ 10:00 Versenyképesség a XXI. században – mit hoz a jövő? – Lőrincz Csaba sátor

(Résztvevők: Varga Mihály (miniszter, Pénzügyminisztérium), Gyerkó László (tag, Romániai Versenytanács), Bacsa György (stratégiai és üzletfejlesztési ügyvezető igazgató, MOL-csoport), Mátis Jenő (elnök, Országos Választmány, EMNP), Szász Jenő (elnök, Nemzetstratégia Kutatóintézet), Moderátor: Várady Zoltán (vezérigazgató, Városi Alapkezelő Zrt., Kecskemét))

▪ 11:00 EP –választás után, államelnöki előtt – romániai politikai kőrkép –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Illyés Gergely (politológus, Nemzetpolitikai Kutatóintézet, Budapest), Székely István (politológus, ügyvezető alelnök, RMDSZ, Kolozsvár), Székely István Gergő (politológus, Nemzeti Kisebbségkutató Intézet, Kolozsvár), Moderátor: Pataky István (politikai újságíró, a Krónika főmunkatársa))

▪ 11:00 Kávézz Tamás Sándorral! Nyílt beszélgetés Kovászna Megye Tanácsának elnökével –Székelyföldi Agro- Kultúra sátor

▪ 12:30 Mikor rendezzük a magyar orvosképzés ügyét Erdélyben? –Kós Károly Sátor

(Résztvevők: Vass Levente (parlamenti képviselő, RMDSZ), Nagy Előd (rektorhelyettes, MOGYE), Szabó Béla (professzor, MOGYE), Brassai Attila (professzor, MOGYE), Zakariás Zoltán (megyei önkormányzati képviselő, EMNP), Moderátor: Ladányi Emmánuel (diákszenátor, Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség))

▪ 13:00 A közös agrárpolitika jelene és jövője –Mikó Imre sátor

(Résztvevők: Kis Miklós Zsolt (vidékfejlesztésért felelős államtitkár, Agrárminisztérium), Éder Tamás (országos alelnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara), Gyuricza Csaba (főigazgató, Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ), Sebestyén Csaba (parlamenti képviselő, RMDSZ), Becze István (elnök, Székely Gazdaszervezetek), Moderátor: Papp Gergely (szakmai főigazgató-helyettes, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara))

▪ 13: 00 Erdélyi gazdaságfejlesztési program – tervek, tények, tapasztalatok –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Kiss-Parciu Péter (határmenti gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium), Kozma Mónika (ügyvezető igazgató, Pro Economica Alapítvány, Marosvásárhely), Márk Dezső (vállalkozó, önkormányzati képviselő, EMNP, Csíkszereda), Fejér László-Ödön (tag, Kézdi Lakto Coop Szövetkezet; szenátor, RMDSZ), Balázs Miklós (vagyonkezelési igazgató, Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt.), Moderátor: B. Szabó Zsolt (igazgató, CreaThink Advertising))

▪ 14:00 Érték a helyi termék? –Kós Károly sátor

(Résztvevők: Becze István (elnök, Székely Gazdaszervezetek), Fancsali Ernő (ügyvezető elnök, Aranyosszéki Gazdák Egyesülete), Laskovics István (falugazdász, Érmelléki Gazdák Egyesülete), Molnár Judit (programigazgató, Civitas Alapítvány), Pohl Marietta (igazgató, Baranya Megyei Vállalkozói Központ), Moderátor: Bákai Magdolna (projektvezető, Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért))

▪ 14:00 Közösségi alternatívák az egészségügyben –Erdély Caffé sátor

(Résztvevők: Szabó Miklós (med. habil, neonatológus szakorvos, Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinika, tagozati elnök, Egészségügyi Szakmai Kollégium), Prodán Zsolt (orvosigazgató helyettes, osztályvezető főorvos, Csecsemő- és Gyermekszívsebészeti Osztály, Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet), Gui Angéla (jótékonysági futó események önkéntes szervezője), Tomcsányi János (osztályvezető főorvos, Budai Irgalamsrendi Kórház), Borboly Csaba (elnök, Hargita Megye Tanácsa, RMDSZ), Weithaler Annamária (orvos, Nemzetstratégiai Kutatóintézet), Moderátor: Sógor Enikő (elnök, Prosperitas Vitae Egyesület, Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ))

▪ 14:00 A kerékpáros turizmus kitörési pontjai –Magyar Turisztikai Ügynökség sátor

(Résztvevők: Fodor Emese (túravezető, MTB Cycle Tours Transylvania), Ráduly Róbert (polgármester, Csíkszereda, főszervező, Székelyföld Kerékpáros Körversenye), Moderátor: Princzinger Péter (elnök, Magyar Turisztikai Szövetség))

▪ 15:00 Székelyföld fejlesztése – együttműködés jogszabályokon innen és túl –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Tamás Sándor (elnök, Kovászna Megye Tanácsa, RMDSZ), Borboly Csaba (elnök, Hargita Megye Tanácsa, RMDSZ), Péter Ferenc (elnök, Maros Megye Tanácsa, RMDSZ), Szombati Zsigmond (üzletfejlesztési és startup igazgató, Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt.), Moderátor: Benedek Erika (önkormányzati képviselő, Kovászna Megye Tanácsa, EMNP))

▪ 15:00 Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében – peres eljárásokban -Bethlen Gábor sátor

(Résztvevők: a KJI konkrét peres és egyéb eljárást képviselő partnerei, Korom Ágoston (európai jogász, Nemzeti Közszolgálati Egyetem), Ambrus Izabella (parlamenti képviselő, RMDSZ) Nagy Tibor (ügyvéd, Érsekújvár), Zsigmond József (ügyvezető igazgató, Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, Sepsiszentgyörgy), Sóti Attila (elnök, Vajdasági Magyar Diákszövetség, Újvidék), Moderátor: Antal Eszter (jogász, Kisebbségi Jogvédő Intézet))

▪ 15:00 Gazdaságfejlesztés határok nélkül – Termék és Tudásexport –Mikó Imre sátor

(Résztvevők: Kiss-Parciu Péter (határmenti gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium), Joó István (export növeléséért felelős helyettes államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium), Csík László (ügyvezető, CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft.), Brenzovics László (elnök, Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség), Horváth Ferenc (elnök, Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség), Juhász Bálint (ügyvezető, Prosperitati Alapítvány, Vajdaság), Kozma Mónika (ügyvezető igazgató, Pro Economica Alapítvány, Erdély), Palizs-Tóth Hajnalka (ügyvezető, Economica Hungarica Alapítvány, Horvátország), Berki Marianna (ügyvezető, Egán Ede Alapítvány, Kárpátalja), Balla Sándor (elnök, Kanadai Magyar Vállalkozók Szövetsége), Magyar Ferenc (kancellár, Szent István Egyetem), Moderátor: Bíró Tamás (projektiroda igazgató, HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség))

 

JÚLIUS 26., PÉNTEK

▪ 9:30 Együtt a Kárpát-medencében! –Lőrincz Csaba sátor

(Résztvevők: Brenzovics László (elnök, Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség), Csomortányi István (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt), Horváth Ferenc (elnök, Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség), Jankovics Róbert (elnök, Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége), Klement Kornél (alelnök, NYEOMSZSZ – Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége), Menyhárt József (elnök, Magyar Közösség Pártja), Mezei János (elnök, Magyar Polgári Párt), Pásztor István (elnök, Vajdasági Magyar Szövetség), Potápi Árpád János (államtitkár, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Miniszterelnökség), Semjén Zsolt (miniszterelnök-helyettes, Magyarország), Tánczos Barna (szenátor, Romániai Magyar Demokrata Szövetség), Moderátor: Répás Zsuzsanna (politikai főtanácsadó, Biztonságpolitikáért felelős Államtitkárság, Külgazdasági és Külügyminisztérium))

▪ 10:00 Ezer év Erdélyben, száz év Romániában Trianon centenárium percepciók –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Novák Csaba-Zoltán (történész, szenátor, RMDSZ, Marosvásárhely), Fodor János (történész, Jelenkor Története és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék, BBTE), Hunyadi Attila (történész, Jelenkor Története és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék, BBTE), Moderátor: Benkő Levente (történész, Művelődés folyóirat))

▪ 10:00 Vallás és biztonság a XXI. Században –Bánffy Miklós sátor

(Résztvevők: Azbej Trisztán (az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár), Enver Tohti (száműzetésben élő ujgur, Nagy-Britannia), Ethan Gutmann (Kína szakértő, emberi jogi kutató, Nagy-Britannia), Sógor Csaba (volt európai parlamenti képviselő, RMDSZ), Elsy Oueiss (nemzetközi titkár, Lebanese Forces), Moderátor: Berczeli Gábor (igazgató, Robert Schuman Intézet))

▪ 11:00 Kultúra, identitás és emlékezetpolitika –Jannus Pannonius Irodalmi kávéház

(Résztvevők: Orbán Balázs (miniszterhelyettes, Miniszterelnökség), Fekete Péter (kultúráért felelős államtitkár, Emberi Erőforrások Minisztériuma), L. Simon László (országgyűlési képviselő, író, Fidesz – Magyar Polgári Szövetség), Vitézy Zsófia (igazgató, Balassi Intézet, Brüsszel), Szép Gyula (igazgató, Kolozsvári Magyar Opera), Moderátor: Makranczi Zsolt (igazgató, Örökség Kultúrpolitikai Intézet))

▪ 11:00 Közös kincs-fenntartható vízgazdálkodás a Kárpát-medencében –Budapest Depo AMC-NKE sátor

(Résztvevők: Pásztor Sándor (elnök, Bihar Megyei Tanács), Bíró Tibor (dékán, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Víztudományi Kar), Horváth József (főtitkár, Nemzeti Közszolgálati Egyetem))

▪ 11:00 Beke István és Szőcs Zoltán 1 éve börtönben –Kós Károly sátor

(Résztvevők: Kulcsár-Terza József (parlamenti képviselő, MPP), Lomnici Zoltán (elnök, Emberi Méltóság Tanácsa), Bajkai István (országgyűlési képviselő, Fidesz-KDNP), Fejér László Ödön (szenátor, RMDSZ), Moderátor: Tőke Ervin (önkormányzati képviselő, EMNP))

▪ 13:00 Kiállunk jogainkért – a székelyföldi perek nyomában –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Antal Árpád András (polgármester, RMDSZ, Sepsiszentgyörgy), Gálfi Árpád (polgármester, MPP, Székelyudvarhely), Nagy Zoltán (polgármester, MPP, Gyergyószentmiklós), Ráduly Róbert Kálmán (polgármester, RMDSZ, Csíkszereda), Moderátor: Kovács Blanka (újságíró, Sláger Rádió))

▪ 13:00 Fenntartható élelmiszer-előállítás a XXI. Században –Mikó Imre sátor

(Résztvevők: Nagy István (miniszter, Agrárminisztérium), Győrffy Balázs (elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara), Jakab István (alelnök, Országgyűlés; elnök, MAGOSZ), Csomortányi István (elnök, Erdélyi Magyar Gazdák Egyesülete), Borboly Csaba (elnök, Hargita Megye Tanácsa), Moderátor: Papp Gergely (szakmai főigazgató-helyettes, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara) )

▪ 13:00 Erdélyi autonómia-kerekasztal –Kós Károly sátor

(Résztvevők: Szili Katalin (miniszterelnöki megbízott, Nemzetpolitikai Államtitkárság), Izsák Balázs (elnök, Székely Nemzeti Tanács), Székely István (ügyvezető alelnök, RMDSZ), Toró T. Tibor (ügyvezető elnök, EMNP), Sándor Krisztina (ügyvezető elnök, EMNT), Kulcsár-Terza József (parlamenti képviselő, MPP), Moderátor: Moszkovits János (rovatvezető, Figyelő))

▪ 13:30 Európa választott –Lőrincz Csaba sátor

(Résztvevők: Gulyás Gergely (miniszter, Miniszterelnökség), Martonyi János (volt külügyminiszter, Magyarország), Vincze Lóránt (európai parlamenti képviselő, RMDSZ), Moderátor: Dobos Gábor (kabinettitkár, Külügyi Kabinet, Országgyűlési Képviselőcsoport, Fidesz – Magyar Polgári Szövetség))

▪ 14:30 Óvodafejlesztés Erdélyben –Bethlen Gábor sátor

(Résztvevők: Burus-Siklódi Botond (elnök, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége), Horváth Anna (programfelelős, Erdélyi Református Egyházkerület óvoda program), Farkas Zsolt (közigazgatási tanácsos, Királyhágó-melléki Református Egyházkerület), Moderál: Erdei Ildikó (igazgató, Bartók Béla Líceum, Temesvár))

▪ 15:00 Visszaállamosítás. Mi van?! –Kós Károly sátor

(Résztvevők: Lukács Attila (alelnök, ozsdolai közbirtokosság), Korom Ágoston (európai jogász, Nemzeti Közszolgálati Egyetem), Veress Emőd (ügyvéd, Erdélyi Református Egyházkerület), Laczikó Enikő (államtitkár, Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala), Johann Tajerling (önkormányzati képviselő, Erdélyi Magyar Néppárt), Moderátor: Makkay József (főszerkesztő, Erdélyi Napló)

▪ 15:00 Regionális gázpiaci kihívások –Jakabffy Elemér sátor

(Résztvevők: Ferencz I. Szabolcs (elnök-vezérigazgató, FGSZ Földgázszállító Zrt.), Szabó Gergely (vezérigazgató, MET Magyarország Zrt.), Nagy-Bege Zoltán (alelnök, Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE), Ságvári Pál (nemzetközi energetikai kapcsolatokért felelős miniszteri biztos, Külgazdasági és Külügyminisztérium), Moderátor: Dózsa György (rovatvezető, Figyelő))

▪ 15:00 A 2020 utáni közös agrárpolitika – Fókuszban a fiatal magyar gazdálkodók –Mikó Imre sátor

(Résztvevők: Nagy István (agrárminiszter, Magyarország), Csicsai Gábor (államtitkár, Szlovákia), Juhász Attila (államtitkár, Szerbia), Tánczos Barna (szenátor, RMDSZ), Mezei Dávid (uniós agrártámogatási igazgató, Takarékbank, Magyarország), Győrffy Balázs (elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara), Nagy Géza (elnök, MSZTE, Magyarország), Hazadiné Szilvási Mária (családi gazdálkodó, Magyarország), Bergendi Artúr (vezetőségi tag, Szlovák Húsmarha Tenyésztők Szövetsége, Szlovákia), Bata Erzsébet (elnökségi tag, Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége, Szerbia), Kovács Hagyó András (ügyvezető igazgató, Hagyó Kft., Magyarország), Szőnyi Kinga (elnök, Magyar Asszonyok Érdekszövetsége, Magyarország))

▪ 17:00 Vetítettképes könyvbemutató –Jakabffy Elemér sátor

(Boér Hunor-Tamás Sándor: Szentanna című könyvének bemutatója, amelyet Tamás Sándor : Szent Anna-tó képi megjelenítése 1914-ig című vetítettképes előadása követ.)

▪ 17:15 Marosszéki pálinka és sajt kóstoló –Székelyföldi Agro-Kultúra sátor

(Marosszéki pálinka és sajt kóstoló, Házigazda: Péter Ferenc (elnök, Maros Megye Tanácsa))

 

JÚLIUS  27., SZOMBAT

▪ 14:00 A nemzeti régiók védelméért – az SZNT európai polgári kezdeményezése -Kós Károly sátor

(Résztvevők: Izsák Balázs (elnök, Székely Nemzeti Tanács), Borbély Zsolt Attila (alelnök, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács), Csomortányi István (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt), Vincze Lóránt (elnök, FUEN, európai parlamenti képviselő, RMDSZ), Andrea Carteny (Kelet-Európa történetkutató, Sapienza Egyetem, Róma), Moderátor: Farkas Réka (főszerkesztő-helyettes, Háromszék napilap))

 

Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.